Полонщина туристична
Полонне – місто в Україні, адміністративний центр Полонського району Хмельницької області. Одне з найдревніших міст України (відоме з 996 року). Місто розташоване на річці Хомора, за 104 км від Хмельницького.
У туристичному місті Полонне існують такі пам’ятки архітектури, об’єкти туризму: Земляний вал давньоруського городища, ХІІ—ХІІІ ст.; Козацька могила, XVII ст.; Римо-католицький костел Святої Анни, 1607 p.; Покровська церква 1720 p., перебудована на початку XX ст.; Полонський парк – пам’ятка садово-паркової архітектури XIX ст. загальнодержавного значення; Кам’яні склепи цадиків-хасидів на єврейському цвинтарі, XVIII ст.; Каплиця-склеп родини Карвіцьких на польському кладовищі, XIX ст.; Водяний млин і склади в районі Гамарні, XIX ст.; Комплекс водяного млина по вул. Лесі Українки, 1901 p.; Будинок, в якому мешкала українська поетеса Леся Українка, вул. Академіка Герасимчука, 148; Будинок редакції районної газети, колишня контора полонських млинів Дунін-Карвіцьких, 1910 p.; Музей полонського фарфору, вул. Лесі Українки.
Костел Св. Анни – це найпрекрасніший комплекс, який височить на пагорбі над річкою Хомора в Хмельницькій області. Вік церкви вже перевищує чотири століття. Костел існує з 1583р. і з’явився завдяки зусиллям волинського воєводи князя Острозького. Саме під його владою перебувало тоді і все місто Полонне. Прийнявши католицтво, князь Острозький зайнявся зведенням храму і цей процес тривав 24 роки.
До архітектурних особливостей костелу відносяться стіни двометрової товщини, а також декоративна прикраса за допомогою карнизів, вітражів і розписів.
Історія цієї будівлі насичена і різноманітна. На початку свого існування при костелі працювала школа, створена батьками єзуїтами. Будова неодноразово зазнавала руйнувань і реставраційним роботам, але функціонувала навіть у часи радянської влади.
Існують деякі легенди про Полонне. Найвідоміший міський переказ – про місцевих Ромео та Джульєтту. Юний кавалерист Петро покохав бідну дівчину Ганну з Малих Бортників. Не дивлячись на те, що молодята були закохані одне в одного, батько Петра, полковник та православний дворянин, був проти їхнього шлюбу, так як дівчина була католичкою-простолюдинкою. Мати дівчини була дуже перелякана і також заборонила їй бачитися з Петром і навіть примусила Ганну вийти заміж за іншого нелюба. Петро, дізнавшись про це, помчав в Полонне. Закохана пара довго сиділа над Хоморою, а згодом підійшли ближче до прірви і, взявшись за руки, нещасні пригнули до урвища.
Ксьондз заборонив ховати самогубців на цвинтарі – вже навіть батько Петра після скоєного не хотів розлучати нещасних закоханих після смерті. Батько-полковник сам поховав закоханих дітей і встановив над могилою обеліск.
Є ще в Полонному «козацька могила» з гранітним хрестом на околиці, юдейський кіркут, старий млин на Хоморі – і неймовірні підземні замкові переходи, які в місті чомусь називають «індіями».
Існує також ще одна цікава історія: на ставку поблизу костелу живуть лебеді-шипуни. Розбещені білосніжні красені звикли, що туристи, які сюди приїжджають, підкормлюють їх, і годиться лише подивитися на лебедя, як він підпливає до берега і починає чекати, коли йому дадуть щось попоїсти.
Приїхавши на Полонщину, можна побачити багато цікавого та історичного, познайомитися з екскурсійними та туристичними об’єктами, які надовго закарбуються у пам’яті кожного.
Тураганство Мокка пропонує екскурсійний тур до Полонного – краси Хмельницької області.
|