Мінеральні води Хмельниччини – Сатанів
Завдяки нашій туристичній фірмі хмельничани мають змогу відвідати відоме курортне містечко Сатанів.
Місто-курорт Сатанів славиться своїми мінеральними джерелами. Їх використовують санаторії "Товтри", "Збруч" і "Берізка".
Природа подарувала Україні рідкісний куточок, який без перебільшення можна назвати перлиною Подільського краю - курорт Сатанів. Має він ще одну назву - Подільська Швейцарія: серед рівнинного краю - піраміда сопок, густо порослих лісом, в долині річка і озеро. Як відзначають учені, такого унікального дещо аномального куточка практично немає не тільки в Європі, а й на всій земній кулі. Адже на маленькій ділянці землі знайдено шість мінеральних джерел зовсім різних за своїм складом, різних за впливом і унікальних за своїми лікувальними властивостями. На глибині 640 м. виявлено хлоридно-натрієво-бромну воду з великим вмістом солей (38г. на 1л.) - "Солона вода" або ропа яка за своїми властивостями може бути зрівняна із солями Карлових Вар. Але основним джерелом - є мінеральна вода "Збручанська нафтуся".
Сатанівська мінеральна вода - збручанська "Нафтуся" - не має собі рівних за ефективністю. Вона має виражену жовчогінну, сечогінну, протизапальну, дезінтоксикаційну дію.
Скільки віків збручанська "Нафтуся" рятувала хворих завдяки тому, що вона підсилює жовчовиділення, знижує холестерин, сприяє відходженню дрібних конкрементів із жовчних та сечовивідних шляхів. Поговорюють, що ця вода навіть виводить з організму радіонукліди, відновлює склад крові. Н.Нестерова одержала диплом і рішенням колегії Міністерства за відкриття сатанівської води нагороджена знаком "Першовідкривач родовища".
Збручанська "Нафтуся" - вода прозора, має слабкий запах сірководню. Це гідрокарбонатна-магнієво-натрієва вода малої мінералізації, подібна до трускавецької "Нафтусі". Але на відміну від неї - сатанівська вода містить йод, бром, мідь, марганець, фтор, двовалентне залізо, метаборну кислоту, фосфор. Із усіх мінеральних вод - Збручанська "Нафтуся" - єдина, яка в своєму складі має фосфор, цінні мікроелементи, що входять до складу мозку і кісткової тканини. Виявилося, що тут залягають величезні запаси мінеральних вод на глибині 25-150 м. Збручанська "Нафтуся" дає належний лікувальний ефект тільки при застосуванні її на місці одразу. Інакше вона швидко втрачає свої лікувальні властивості.
У курортній зоні, правда, в меньшій кількості є інші мінеральні води. На глибині 640 м виявлено хлоридно-натрієво-бромну воду з великим вмістом солей (38 г на 1 л). Це "Солона вода" - ропа. З метою збереження її запасів вона законсервована. Хворі за призначенням лікаря можуть її одержати в чергової медсестри санаторію "Товтри".
У долині села Спасівка, що поруч Сатанова, є природне джерело під назвою "Панацея". Вода знього покращує загальний стан організму. Здавна помітили, що корови охоче п'ють цю воду. Тварини, що постійно вживають цю воду, дають більше молока і мають кращий приріст живої ваги, ніж ті, що п'ють звичайну воду.
У місті багато стародавніх пам''яток архітектури й археології, які можуть побачити хмельничани. Найстарішими за правом можуть вважатися залишки поселення періоду неоліту поблизу Сатанова, кургани біля містечка і сліди Траянового (Змієвого) вала, що тягнеться від Сатанова на південний схід на 30 км. Найбільш визначною пам''яткою містечка є замок, розташований на високому лівому березі Збруча (ХІV-XVІ ст., перебудови 1724р.). Свого часу він був найбільшим із замків Надзбруччя. Почали будувати його магнати Одровонжі. Вони володіли краєм до 1523р., а продовжили їхню справу нові господарі Сатанова, Сенявські. В 1711р. у замку побував російський самодержець Петро І. Дотепер збереглися значні фрагменти замкових мурів і три вежі, що виходять на Збруч. На жаль, з 1895р. і донині на території замку розміщається цукровий завод.
Сподіваємось, що наші хмельничани пізнали багато корисної інформації про мінеральні води Сатанова.
|