Ізяслав туристичний
Ізяслав – місто в Україні, центр Ізяславського району Хмельницької області. Райцентр на півночі Хмельниччини, одне з найдавніших міст регіону. Горинь дiлить місто на дві частини – Старе та Нове міста.
В різні часи документи фіксують відмінні назви поселення: Ізяславль, Заслав, Заславль, Ізяслав.
Ізяслав це чудове та цікаве місто з прекрасною архітектурою, з можливістю поплавати в річці неподалік бернардинського монастиря, з прекрасною погодою. Тут можна оглянути руїни палацу, обійти бернардинську юрму, оглянути костели – як руїни, так і діючі, можна побувати всередині.
Місто Ізяслав, що на Хмельниччині, називають ще «Мiстом мертвих палаців». Ще не довго залишилося до того, як самознищення може стерти їх з лиця землi. Кожного року на День міста, вимите, причепурене, заквiтчане місто намагалося доказати усім гостям, і собі в тому числі, що воно до цих пір має сліди минувшини. Пiд гучну музику навіть ледь стоячі храми та палаци виглядали гарно і урочисто, наче витягнутi зi скринi родиннi коштовностi.
Католицький кафедральний собор Iоанна Хрестителя або, як його ще називають ізяславчани – Фарний костьол один із найдавніших архітектурних пам’яток мiста. Побудований у 1599 роцi архітектором з Польщі Яном Мадленом на прохання одного князя Iвана Заславського. Як свідчать перекази, у пiдвалах самого храму була родова усипальниця Заславських. У радянськi часи тут розташувався музей, однак зараз не залишилося бодай жодного експоната: пiд час другої свiтової вiйни костьол, як одна з найвищих споруд мiста, зазнав бомбардування й невдовзi пiсля її закiнчення у нього завалилася стеля. Потрiбно було швидко рятувати музейнi цiнностi й, оскiльки тодi все було спiльне – кiлькасотрiчнi експонати вивезли до авторитетнiших музеїв Москви, Києва, Кам'янця-Подiльського.
Ще однією пам’яткою старовинного міста є палац князiв Сангушкiв. Дивлячись на безверхi стiни, купи облупленої вiкової штукатурки, залишки колись розкiшного настiнного ліплення, навiть не вiриться, що свого часу палац приймав найсановитiших осiб Європи – королiв i iмператорiв.
Костел Святого Йосипа та монастир отців Лазарітов почали будувати в 1747 році за задумом градоначальника Ізяслава князя Павла Карла Сангушка. Творець проекту – королівський придворний архітектор Паоло Фонтана, який служив у ті часи у князя поручиком артилерії. У 1749 костел, виконаний у стилі пізнього бароко, був готовий. В цей же час активно велося будівництво келій для монастиря.
З 2016р. на Ізяславщині розроблятимуть «зелені» маршрути. У місті відбулось представлення моделі функціонування екотуристичних шляхів Greenways. «Зелені маршрути» насамперед мають концепцію збереження довкілля, архітектурних пам’яток та народних ремесел. Пересуватися ними можна пішки або немоторними транспортними засобами (велосипедами, кіньми, по річках – човнами).
Реалізація концепції зелених шляхів допоможе без надмірних витрат і відносно швидко розвинути необхідну інфраструктуру та показати місцевим громадам нові шляхи економічної активності: кемпінги, агросадиби, невеликі готелі, приватні музеї, прокати туристичного спорядження, тощо. Заплановані напрямки проекту сприятимуть економічному зростанню району та області в цілому.
Один із шансів вивести Ізяславський район із зародкового стану це розвивати зелений туризм. Для цього, селище має все необхідне, так як тут велика кількість історичних, археологічних та архітектурних пам’яток. Саме поєднання цих пам’яток дає можливості на розвиток туризму.
Окрім того, на Ізяславщині розташований Національний парк «Мале Полісся», що дещо підвищує цінність екотуристського потенціалу для цільової аудиторії екотуристів.
|