Прогулянка містом Хмельницьким
Хмельницький – обласний центр, нинішня столиця Подолії. У минулому – містечко Плоскирів або Проскурів, відомий з XV століття.
Для початку, розповімо про вул. Проскурівську у Хмельницькому. Тут, де бере свій початок вул. Проскурівська, протягом 300 років – фактичний центр Хмельницького. З давніх-давен саме звідси починалися шляхи на Кам’янець, Старокостянтинів, Летичів та ін., а поруч розташовувалися основні цікавинки старого міста – церква, ринки, буцегарня, пошта, казна.
І тому, починаючи з 1950-х років відбувались різкі зміни: збудували універмаг, де згодом знайшла свій початок назва «Дитячий світ», поблизу розташувався сквер з фонтаном, а навпроти було збудовано пожежна частина з каланчею. І тому, сьогодні, ця будівля – місце, де знаходиться кінотеатр «Планета», яка зовнішнім виглядом схожа на давні ратуші, стала символікою міста Хмельницького.
На вул. Проскурівській збереглося немало старечих споруд. Наприклад, червоний будинок, побудований у XIX ст. сімейством купців Журавльових. Трохи далі – високе старе приміщення, де сьогодні знаходяться служби зв’язку. Звів його один дворянин Людвіг Дєрєвоєд, засновник найліпшої в городі аптеки. Вона займала територію всього першого поверху, тут знаходилася кімната для фармацевта, місце для сушарні ліктрав, а також кімната для формування заказів і покупки. Навпроти цієї аптеки був самий популярний ресторан города – називався «Слон», який прославлявся вишуканою та оригінальною кухнею і де кожного вечора грав оркестр сліпих музик. Зверху ресторану, на другому поверсі, знаходився готель, який згодом закрився. А ресторан, в свою чергу працював на повну потужність, при цьому лише міняючи свою назву, починаючи з назви «Центральний», потім «Дружба». На протязі якогось часу тут було кафе «Кристал», а сьогодні – «Кондитерська лавка».
Самою головною прикрасою вул. Проскурівської – являється мальовничий сквер імені великого Кобзаря, Т.Шевченка – пам’ятка садово-паркового мистецтва. В радянські роки саду дали назву «Парк імені Коцюбинського», а пізніше на частині його території звели кінотеатр ім. Чкалова. Згодом, територію парку очистили та зробили насадження з дерев, влаштували фонтани, дитячі майданчики. А у роки незалежності України у парку, у парку урочисто відкрили пам’ятник Т.Шевченку. Разом з тим, на честь Кобзаря назвали сквер та кінотеатр.
Вулиця Кам’янецька вважається самою старою та самою довгою вулицею міста Хмельницький. Візиткою цієї вулиці стало перехрестя з вулицею Подільською, де на сьогодні тут знаходиться скляна споруда «Либідь-Плаза» та 16-ти поверхівка, яку звели за досить швидкий час, всього за 24 дні.
Також вулицю Кам’янецьку можна назвати «найцвинтарнішою» вулицею міста, так як у різні часи тут розташовувалося три кладовища. Перші два з яких не залишили по собі ані сліду, а ось третє збереглося і до сьогодні і являється цікавою пам’яткою історії Хмельницького. З 1870-го року цвинтар був розташований за залізничним переїздом. На цвинтарі, який поділений на православний, католицький та єврейський сектори, поховано чимало відомих жителів Хмельницького ХІХ – ХХ ст.
Вул. Примакова, або як її ще можуть назвати Староміська. Раніше тут був розташований костел Святої Анни, потім його зруйнували. Крім костьолу, було ще одне приміщення - Велика хоральна єврейська школа, що розмістилась в глибину кварталу, сьогодні забудованого корпусами універмагу «Юність». Під тиском Сталіна єврейську школу закрили, а в цьому закладі влаштували спортивний зал ДСО «Спартак», і коли 1991 року стара будівля прийшла у неналежний вигляд, її зруйнували. На цьому місці звели інший спортивний комплекс.
В іншому кварталі, прилеглій до вулиці Примакова, знаходиться церква Різдва Богородиці для православних християн – єдине приміщення, що збереглося у місті з давніх-давен. Сьогодні церква – є самою старою спорудою міста Хмельницький.
Старобульварна вулиця у 1926 році розділилася на 3 частини, одна з них називалася пров. Медведівський (на сьогодні – Червоноармійська), інша – вул. Дзержинського (на сьогоднішній день – Свободи), а третя так і називається Старобульварна. І лише в 1961 році її назвали в честь Ю. Гагаріна.
Самим привабливим на цій вулиці є невелика площа на перетині з вулицею Кам’янецькою, де взяв свій початок пам’ятник гетьману Б. Хмельницькому і велична споруда Хмельницької обласної філармонії.
Вулиця Мільйонна – Леніна – Героїв Майдану, прославляється бібліотекою Хмельницького університету управління і права та обласним військкоматом, де раніше була розташована поштово-телеграфна контора.
Хмельницький дуже цікаве, веселе та гарне місто для кожного туриста, де жителі зустрічають з посмішкою, теплими сніданками та різноманітними цікавинками. |